‌به گزارش  حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی میثاق نیوز، ، امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش با حضور در برنامه نگاه یک، در خصوص ویژگی‌های رزمایش ذوالفقار ۹۹ ارتش اظهار کرد: این رزمایش مشترک انجام شد و رزمایش مشترک سطوح مختلفی دارد. چنین رزمایشی پیچیدگی‌هایی دارد و هماهنگی بسیار بالایی را می‌طلبد و در بعد فرماندهی و کنترل خیلی باید پیچیده عمل کرد. همه نیروها با ویژگی‌های آموزشی و فرهنگی نیروهای خود را تحت آموزش قرار می‌دهند و در یک منطقه نیروها با هم ارتباط داشته و باید هماهنگ شده و رزمایش مشترک را برگزار کنند. یکی از ویژگی‌های این رزمایش مشارکت همه نیروهای ارتش و قرارگاه پدافند هوایی بود. این رزمایش تقریباً نزدیک به صد در صد به اهداف خود دست پیدا کرد.

وی ادامه داد: این رزمایش با این گستردگی و مشارکت این همه نیرو به خوبی فرماندهی شد و حضور فرمانده کل ارتش و فرماندهان نیرو در منطقه از ویژگی‌های مهم این رزمایش بود که باعث شد دستاوردهای مهمی داشته باشد فکر می‌کنم در این سطح و در این تاکتیک‌ها و تمرین‌های متفاوتی که انجام شد در سال‌های اخیر کمتر با چنین گستردگی برگزار شده بود.

امیر نصیرزاده با بیان اینکه در این رزمایش تاکتیک‌ های بسیاری را تمرین کردیم، افزود: تعداد زیادی مهمات بهینه سازی شده و بومی سازی شده به کار گرفته شد که دستاورد خوبی بود. جوان‌های ایرانی در کنار باتجربه‌ها به کار گرفته شدند و انتقال تجربه نیز اتفاق افتاد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش در خصوص اخطار به هواپیما و پهپاد‌های خارجی در جریان برگزاری رزمایش گفت: قطعاً یک اهداف نظامی را دنبال می‌کردند، چون در یک منطقه نظامی بودند که احتمالاً جمع آوری اطلاعات باشد. ولی در محیط رزمایش معمولاً فضا یا دریا یا زمینی که در آن رزمایش برگزار می‌شود غرق می‌شود که در این رزمایش هم این کار انجام شده بود. در حین برگزاری رزمایش بحث تأمین امنیت هوایی کشور هم در دستور کار است و حین اینکه رزمایش برگزار می‌کنیم حواس‌مان خط قرمز هست و امنیت هوایی را دنبال می‌کنیم. عبوری اگر از منطقه شناسایی پدافند هوایی انجام شود اقدام پدافندی بر علیه آن انجام می‌شود. هشدار داده می‌شود و اگر توجه نشود رهگیری شده و اگر مشکل مرتفع نشود کار به درگیری می‌کشد. حین برگزاری رزمایش ۳ پرنده را دیدیم بلافاصله توجه پدافند ما جلب شد و هشدار لازم را دادیم و وقتی به هشدار توجه نکرد، رهگیری انجام شد و وقتی رهگیری انجام شد و آن‌ها متوجه شدند کار جدی است منطقه را ترک کردند و رزمایش با موفقیت پی گرفته شد و محیط رزمایش را به یک صحنه واقعی نبرد تبدیل کرد. بعد از آن ما فعالیتی را در آن فضا مشاهده نکردیم.

امیر نصیرزاده گفت: در دنیای امروزی به هیچ عنوان توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بدون امنیت امکانپذیر نیست و این دشمنانی که ما با آن‌ها طرف هستیم ملاحظه فرمودید که دور یک میز هم با آن‌ها نشستیم، اما بعد چه رفتاری کردند، بنابراین این اقتدار دفاعی و قوی شدن که مقام معظم رهبری در همه ابعاد به ویژه در حوزه نظامی آن را سفارش می‌کنند لازمه هر کشوری است و می‌گویند که اگر طالب صلحی آماده جنگ باش.

وی افزود: صلح در دو صورت به دست می‌آید، یا باید غلام حلقه به گوش یاوه گویان باشیم و یا باید اقتدار داشته باشیم. اولی که به هیچ وجه در قاموس یک مسلمان آن هم مسلمان شیعه و پرورش یافته مکتب امام حسین علیه السلام نیست. پس ما باید قوی باشیم و باید اقتدار دفاعی داشته باشیم. حتی حضور ما در سواحل مکران به منظور اقتدار دفاعی و برای برقرار امنیت است.

وی اظهار کرد: بعضی وقت‌ها پیش می‌آید که برخی مسئولین بگویند ما توسعه اقتصادی داریم و توسعه دفاعی لازم نیست. اما توسعه اقتصادی بدون امنیت امکانپذیر نیست. همانطور که امیر خانزادی فرمودند ما از فردای انقلاب همین فشار حداکثری که الان در سطوح مختلف کشور وجود دارد را در بخش دفاعی داشتیم. از فردای انقلاب که مستشاران نظامی نیروی هوایی و سایر بخش‌های نظامی کشور را ترک کردند و جنگ تحمیلی به ما تحمیل شد. اینجا بود که دانشمندان ما متخصصین ما کار را به دست گرفتند. حتی در اظهارت برخی از آن‌ها بود که این یکی دو سال بیشتر دوام ندارد، اما ۴۲ سال است که این وجود دارد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش ادامه داد: این نشان می‌دهد که کشور جوانان بسیار دانشمند و غیرتمند دارد که کار را به دست گرفته اند؛ که من در ادامه توضیح می‌دهم که در ساخت هواپیما بیش از ۵۰ شرکت دانش بنیان _که الزاماً نظامی نیستند و از بیرون هم هستند_ و جوانان بین ۲۰ تا ۳۰ سال هستند که از دانشگاه‌های داخلی فارغ التحصیل شده و پای کار آمده اند. در حال حاضر قطعات هواپیما را هم همین جوان‌ها و شرکت‌های دانش بنیان می‌سازند. ما نمایشگاه برگزار می‌کنیم و این‌ها می‌آیند می‌بینند، به آن‌ها نمونه می‌دهیم و آن‌ها می‌برند و می‌سازند.

وی افزود: تجهیزات پیچیده‌ای که امیر خانزادی فرمودند ۴۲ سال است که کسی به ما نمی‌دهد و این‌ها را همین شرکت‌های دانش بنیان و جوانان و صنایع داخلی می‌سازند و در کنار این‌ها هم ما تجهیزات بسیار خوبی را در اختیار داریم. ما در نیروی هوایی ۷ نوع هواپیمای پیشرفته دنیا اعم از شرقی و غربی در اختیار داریم.

امیر نصیرزاده تاکید کرد: در کنار این‌ها کیفیت نیروی انسانی بسیار مهم است. شور و شوقی که در بین نیروی انسانی هست اگر در پشت هواپیمای  اف ۱۴ ما، سوخوی ما و میگ ما یک خلبان ولایی و یک خلبان پرورش یافته در مکتب امام حسین علیه السلام بنشیند آن یک فروند برای ما می‌شود هزار فروند و ما آن را نباید یک فروند لحاظ کنیم. آن هواپیما می‌تواند کار هزار فروند هواپیما را انجام دهد؛ لذا نیرو‌های ما به این شکل آموزش دیده اند و به این شکل پرورش یافته اند و به این شکل در حال فعالیت هستند. اقتدار در نیرو‌های مسلح اینگونه به وجود می‌آید و ما اگر اقتدار نداشتیم تا امروز صد‌ها بار به ما حمله می‌کردند. اقتدار دفاعی است که باعث می‌شود امنیت پایدار ایجاد شود و در سایه امنیت پایدار می‌توانیم همه انواع توسعه را داشته باشیم.

فرمانده نیروی هوایی ارتش اظهار کرد: قبل از اینکه مهمات هوشمند شود نحوه عملیات به این شکل بود که اگر می‌خواستند یک هدفی را مورد اصابت قرار دهند و منهدم کنند باید طبق دانش احتمالات محاسبه می‌کردند که چند فروند هواپیما تیک آف کند و هر کدام چند بمب ببرند و چون نقطه زن نیستند محاسبه کنند که هر کدام از این‌ها وقتی رها می‌شوند چند درصد ممکن است به هدف بخورد و هدف چقدر منهدم شود و بر اساس آن تجهیزات هواپیما تأمین شده و هواپیما بلند می‌شد. پس برای زدن یک هدف امکان داشت ۱۰ برابر هواپیما بلند کنند. وقتی مهمات هوشمند شود و نقطه زن شود یک فروند هواپیما یا یک موشک به یک هدف تخصیص داده می‌شود، یعنی تا این حد ما می‌توانیم تجهیزات ذخیره داشته باشیم لذا این چیزی نیست که از آن چشم بپوشیم، ما قطعاً در تمام مهماتمان هم موشک‌ها، هم بمب‌ها و هم مهمات دیگر که داریم به دنبال هوشمندسازی آن‌ها هستیم و انجام هم داده ایم. هم در مهمات محمول و هواپیمای با سرنشین و هم مهمات محمول و هواپیمای بدون سرنشین.

انتهای پیام/

برچسب ها:

نظر شما!!